Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
Antal afsalgsenhed( 1,00 stk. )
På lager til levering
Leveringstid: 3-5 hverdage
Varde Nice Air imponerer med sit elegante udseende med afrundede former og svævende piedestal. De buede sideglas og frontglas giver en 180 graders flammeoplevelse, der spreder hygge og en behagelig varme i rummet.
AirBox-systemet trækker luft ind udefra i stedet for fra det rum, hvor brændeovnen står, hvilket medvirker til en bedre forbrænding og et forbedret indeklima, særligt i tætte, godt isolerede huse.
For at aktivere AirBox skal du montere et slangesæt. Den høje model har et stort brandkammer, og luftreguleringen er placeret i toppen for nem og ergonomisk betjening.
Lågens håndtag føles tempereret ved berøring, så man undgår at brænde sig. Topplade, låge, bund, rist og røgstuds er produceret i støbejern, hvilket bidrager til solidt håndværk og lang levetid.
Med en virkningsgrad på 82 % og energiklasse A+ giver ovnen effektiv varme til boliger på 45-120 m2 og god varmefordeling.
| Produkttype | Brændeovn |
| Varenummer | 2068418 |
| Kammerbredde | 40 cm |
| Opvarmningsareal | 45-100 m2 |
| Brændelængde (CM) | 28 cm |
| Bredde | 51 CM |
| Længde | 45 CM |
| Højde | 110 CM |
| Dybde | 44 CM |
| Røgrørdimension | ø 150 mm |
| Afstand til brændbart materiale | 12,5 / 30 cm . 80 cm |
| Lev. Varenr. | 100985 |
| Bruttovægt (KG) | 113 |
| Farve | Sort |
| Model | Air |
| Materiale | Stål |
| Serie | nice |
| Type | Fritstående |
| Totaleffekt | 6 kW |
| Energiklasse | A+ |
| Kvantitetmål | STK |
| Fabrikantens navn | Varde Ovne |
| Fabrikantens adresse | Haderslevvej 36, 6000 Kolding |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | Vardeovne.dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |
Ikke på lager