Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
Antal afsalgsenhed( 1,00 stk. )
På lager til levering
Leveringstid: 3-5 hverdage
På lager -
Bestil inden kl. 12.00 og afhent samme hverdag
VARDE BRÆNDEOVN SAMSØ SORT er en fritstående brændeovn i sort med klassisk og tidløst design, der alligevel skiller sig ud. Den nominelle ydelse er 5 kW og kan opvarme mellem 30 og 105 m2.
Ovnen har en støbejernslåge, bund og bundrist samt rudeskyl, så glasset forbliver rent ved korrekt fyring. I bunden er et praktisk, åbent rum til opbevaring af optænding eller pejsehandske. Luftreguleringen er nem at justere, og de ensartede håndtag til både brandkammer og askeskuffe giver et samlet og gennemført udtryk.
Den store brandkammer øverst giver god plads til brænde, og ved optimal forbrænding bliver askeaflejringen minimal. Designet kombinerer et let, enkelt og samtidig rustikt udtryk, som gør, at ovnen passer godt ind i alle hjem.
Ovnen passer perfekt til sommerhuset og bidrager til hygge og varme i opholdsrum. Ved korrekt fyring brænder brandkammer og glas rent, og den tilbageværende mængde aske er minimal. Askeskuffen gør det enkelt at fjerne aske.
| Produkttype | Brændeovn |
| Varenummer | 1644223 |
| Kammerbredde | 30 cm |
| Opvarmningsareal | 30-105 m2 |
| Funktioner | Konvektion |
| Brændelængde (CM) | 25 cm |
| Medleveret tilbehør | Røgstuds, maual, energilabel |
| Bredde | 49 CM |
| Længde | 35 CM |
| Højde | 100 CM |
| Dybde | 35 CM |
| Røgrørdimension | Ø 150mm |
| Afstand til brændbart materiale | 20/20 cm møbler:80 cm |
| EAN 1 | 5703505045914 |
| Lev. Varenr. | 100005 |
| Bruttovægt (KG) | 150 |
| Farve | Sort |
| Model | SAMSØ |
| Materiale | Stål |
| Serie | DK |
| Type | Fritstående |
| Totaleffekt | 5 kW |
| Energiklasse | A+ |
| Kvantitetmål | STK |
| Fabrikantens navn | Varde Ovne |
| Fabrikantens adresse | Haderslevvej 36, 6000 Kolding |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | Vardeovne.dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |