Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
Antal afsalgsenhed( 1,00 stk. )
På lager til levering
Leveringstid: 3-5 hverdage
På lager -
Bestil inden kl. 12.00 og afhent samme hverdag
Brændeovn på piedestal inkl. støbejernstop med keramisk glas og støbejernslåge. Ovnen har et ergonomisk brændkammer og luftregulering samt et tempereret håndtag, der reducerer risiko for forbrænding ved betjening. Nominel effekt på 5 kW sikrer effektiv opvarmning af mindre opholdsrum.
Piedestalen løfter ovnens design og giver et karakteristisk udtryk i stuen. Støbejernskomponenterne bidrager til holdbarhed og en solid varmeafgivelse, mens det keramiske glas giver udsyn til flammerne og et indbydende ildsyn.
Støbejernskomponenterne bidrager til holdbarhed og en solid varmeafgivelse, så ovnen afgiver varme jævnt efter optænding.
Keramisk glas uden buet form giver et klart udsyn til flammerne og skaber et indbydende ildsyn i rummet.
Tempereret håndtag og ergonomisk brændkammer gør betjening sikker og enkel ved daglig brug.
Nominel effekt 5 kW gør ovnen velegnet som primær varmekilde i mindre opholdsrum eller som supplement i større rum.
Den er fritstående og fungerer som et centralt element i rummet.
| Produkttype | Brændeovn |
| Varenummer | 1419106 |
| Kammerbredde | 30 cm |
| Opvarmningsareal | 30-105 m2 |
| Funktioner | Konvektion |
| Brændelængde (CM) | 25 cm |
| Medleveret tilbehør | Røgstuds, maual, energilabel |
| Dybde Enhed | cm |
| Bredde | 51 CM |
| Længde | 45 CM |
| Højde | 110 CM |
| Dybde | 45 CM |
| Røgrørdimension | Ø 150mm |
| Afstand til brændbart materiale | 12,5/30 cm møbler:80 cm |
| EAN 1 | 5703505043132 |
| Lev. Varenr. | 100030 |
| Bruttovægt (KG) | 113 |
| Farve | Sort |
| Model | 11 |
| Materiale | Stål |
| Serie | Aura |
| Type | Fritstående |
| Totaleffekt | 5 kW |
| Energiklasse | A+ |
| Kvantitetmål | STK |
| Fabrikantens navn | Varde Ovne |
| Fabrikantens adresse | Haderslevvej 36, 6000 Kolding |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | Vardeovne.dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |