Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
Antal afsalgsenhed( 1,00 sæk. )
På lager til levering
Leveringstid: 3-5 hverdage
På lager -
Bestil inden kl. 12.00 og afhent samme hverdag
SAINT-GOBAIN WEBER MULTI 292 multipuds i hvid anvendes som klæbemørtel til varmeisoleringssystemer og mineraluld, til puds i tynde lag samt som armeringspuds med ilagt glasfibernet over kritiske underlag.
Sækken indeholder 25 kg, og produktbetegnelserne inkluderer weber Multi 292 og weber.therm 302. MULTIPUDS HVID angiver produktets farve og finish.
Produktet anvendes i sammenhænge hvor der kræves god vedhæftning mellem isoleringslag og underlag samt som bindemiddel i armeringslaget.
Ved påføring i tynde lag giver mørtlen en jævn, hvid overflade, der forenkler efterfølgende arbejde og sikrer en ensartet finish.
Anvendelsesområder omfatter opgaver hvor der er behov for en armeret pudsoverflade på udsatte underlag, samt hvor isoleringsmaterialer som mineraluld skal fastgøres sikkert.
Mørtlens hvide finish gør det nemt at vurdere dækningsgrad og efterbehandling, og kombinationen med glasfibernet minimerer risiko for revnedannelse på kritiske steder.
Sækkens format på 25 kg gør håndtering og dosering meget praktisk ved både mindre og større byggeopgaver.
| Produkttype | Multipuds |
| Varenummer | 5264266 |
| Kornstørrelse (MM) | 0-2 mm |
| Hærdetid | 1 uge |
| Størrelse | 25 KG |
| EAN 1 | 4011361109611 |
| Lev. Varenr. | 5200812523 |
| Sikkerhedssætninger | P101 Hvis der er brug for lægehjælp, medbring da beholderen eller etiketten. P102 Opbevares utilgængeligt for børn. P103 Læs etiketten før brug. P280 Bær beskyttelseshandsker/beskyttelsestøj/øjenbeskyttelse/ansigtsbeskyttelse. P302 + P352 VED KONTAKT MED HUDEN: Vask med rigeligt vand/…. P305 + P351 + P338 VED KONTAKT MED ØJNENE: Skyl forsigtigt med vand i flere minutter. Fjern eventuelle kontaktlinser, hvis dette kan gøres let. Fortsæt skylning. P310 Ring omgående til en GIFTINFORMATION/læge/…. P362 Forurenet tøj tages af og vaskes, før det bruges igen. P501 Indholdet/beholderen bortskaffes i ... |
| Faresætninger | H315 Forårsager hudirritation. H318 Forårsager alvorlig øjenskade. |
| Antal pr. palle | 42 |
| Bruttovægt (KG) | 25 |
| Farve | Hvid |
| Serie | Multi 292 |
| Efterbehandling | I tørre og varme perioder skal pudsen beskyttes mod for hurtig udtørring og evt. eftervandes ved forstøvning med vand. Den nypudsede overflade beskyttes mod nedbør. Efter hærdning kan overfladen færdigbehandles med alle typer slutpuds- og malingprodukter samt med fliser. Slutpuds kan tidligst påføres efter 1 uges hærdetid. |
| Blandingsforhold | 7 liter vand til 25 kg |
| Kvantitetmål | SÆK |
| EPD type | Produkt |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 0,433 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 11.2725 |
| Fabrikantens navn | SAINT-GOBAIN Denmark A/S |
| Fabrikantens adresse | Robert Jacobsens Vej 62A, 2300 København S |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.saint-gobain.dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |