Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
Få projekttilbud
Ikke på lager til levering
MONIER B&C Danflock Classic betontagsten i koralrød giver et klassisk og indbydende tagudtryk, velegnet til både nybyggeri og renovering. DANFLOCK® Systemfugen ligger i tagstenens overlæg som et fugebånd og er så tæt, at den modvirker indtrængen af slagregn og fygesne, så der ikke skal bruges undertag. Systemfugen har desuden en trykudlignende egenskab, der reducerer blæstens sugeeffekt på tagfladen og dermed medvirker til at modvirke stormskader.
Oplægningen er væsentlig nemmere, da der spares både penge til undertag og tid til montering heraf. Den tætte løsning betyder færre elementer i montageprocessen og en mere effektiv arbejdsproces ved taglægning.
Classic-overfladen er gennemfarvet i vejrbestandige materialer, hvilket giver et ensartet udseende og en holdbar overflade. Produktets traditionelle finish gør det til et sikkert valg til både nybyggeri og renovering af et gammelt, nedslidt tag. Det er den traditionelle og meget populære betontagsten og den mest benyttede tagsten på danske tage.
Den tætte fuge begrænser indtrængning af vand og fygesne og beskytter derved tagkonstruktionen mod fugtskader. Den gennemfarvede, vejrbestandige overflade medvirker til et ensartet og velplejet tagudtryk over tid. Velegnet til boliger med klassisk tagudseende og almindelige boligområder.
| Produkttype | Betontagsten |
| Varenummer | 1873201 |
| Forbrug | 10 stk/m2 |
| Taghældning | Min. 20° |
| Lægteafstand | 300-340 mm |
| Dækbredde | 300 mm |
| Dimension | 69 x 330 x 420 mm |
| Bredde | 330 MM |
| Længde | 420 MM |
| Tykkelse | 69 MM |
| EAN 1 | 6415920424371 |
| Lev. Varenr. | 10003962 |
| Antal pr. palle | 216 |
| Bruttovægt (KG) | 4.3 |
| Farve | Koral |
| Model | B&C Danflock Classic |
| Materiale | Beton |
| Overflade | Malet |
| Vægt pr. M2. | 43 kg |
| Kvantitetmål | STK |
| EPD type | Generisk |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 10,032 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 1.12913931077272 |
| Fabrikantens navn | BMI Group Danmark ApS |
| Fabrikantens adresse | Kystvejen 56, 9400 Nørresundby |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.bmigroup.com/dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |