Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
SWISSPEARL B9-S MAX BØLGEPLADE SORTBLÅ HJ/HU = HJØRNEAFSKÆRING OG HULLER
Få projekttilbud
Ikke på lager til levering
SWISSPEARL B9-S MAX bølgeplade er en holdbar og stærk tagløsning i fibercement til store tagflader. Den anvendes ofte til landejendomme og industribygninger og har et klassisk, diskret bølgeprofil med lang holdbarhed og minimal vedligeholdelse.
B9-S MAX er produceret med indstøbte strips, som sikrer et trædesikkert underlag, når taget er færdigmonteret. Ved minimum 14° taghældning kan bølgepladen monteres uden undertag, hvilket giver en let og effektiv tagløsning. Fås i en ubehandlet cementgrå udgave og en overfladebehandlet sortblå model 2013.
Pladerne er fremstillet af naturlige råvarer og bevarer en stærk og flot overflade i mange år, også i det omskiftelige danske klima. De er hurtige og nemme at lægge op, og et komplet tilbehørsprogram i matchende farver og kvalitet giver en harmonisk finish.
B9-S MAX er en let tagløsning, som ofte vælges til store, ensartede tage hvor enkel montage og lang levetid er ønsket.
| Produkttype | Bølgeplade |
| Varenummer | 1628895 |
| Forbrug | 0,89 stk./m2 |
| Lægteafstand | 535/1070 mm |
| Dækbredde | Ca. 1053 mm +/- 5 mm |
| Dimension | 6.50 x 1167 x 1180 mm |
| Bredde | 1167 MM |
| Længde | 1180 MM |
| Tykkelse | 6,5 MM |
| EAN 1 | 7045730800301 |
| Lev. Varenr. | 41330000 |
| Antal pr. palle | 100 |
| Bruttovægt (KG) | 18.39 |
| Farve | Sortblå |
| Kanttype | HJ/HU = Hjørneafskæring og huller |
| Materiale | Fibercement |
| Serie | B9-S MAX |
| Overflade | Malet |
| Vægt pr. M2. | 16,91 |
| Kvantitetmål | STK |
| EPD type | Produkt |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 10,157 |
| A1 (indgår i LCA) | 8,41 |
| A2 (indgår i LCA) | 0,137 |
| A3 (indgår i LCA) | 1,61 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 26.0523774 |
| Fabrikantens navn | Swisspearl Danmark A/S |
| Fabrikantens adresse | Gasværksvej 24, 1, 9000 Aalborg |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.swisspearl.com/dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |