Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
SWISSPEARL B9-S MAX BØLGEPLADE SORTBLÅ FK = FULDKANTET
Få projekttilbud
Ikke på lager til levering
SWISSPEARL B9-S MAX bølgeplade er en holdbar fibercement tagløsning til store tagflader. Den anvendes ofte på landejendomme og industribygninger.
Den har en diskret bølgeprofil og kræver stort set ingen vedligeholdelse. Bølgepladen fås både i en ubehandlet cementgrå udgave og en overfladebehandlet sortblå nuance.
B9-S MAX er let at lægge og udgør en praktisk, let tagløsning til større konstruktioner. Pladerne er fremstillet af naturlige råvarer og bevarer en stærk overflade i mange år, også i omskifteligt dansk klima.
Pladen er forsynet med indstøbte plastikstrips, som sikrer et trædesikkert underlag, når taget er færdigmonteret. De trædesikre plader er velegnede, hvor der ikke benyttes trædesikkert underlag. B9-S MAX kan ved minimum 14° taghældning monteres uden undertag. Ved taghældninger over 20° nævnes også muligheden for montage uden undertag ved enkelttagsløsninger.
| Produkttype | Bølgeplade |
| Varenummer | 1628889 |
| Forbrug | 0,89 stk./m2 |
| Lægteafstand | 535/1070 mm |
| Dækbredde | Ca. 1053 mm +/- 5 mm |
| Dimension | 6.50 x 1167 x 1180 mm |
| Bredde | 1167 MM |
| Længde | 1180 MM |
| Tykkelse | 6,5 MM |
| EAN 1 | 7045730800295 |
| Lev. Varenr. | 41330003 |
| Antal pr. palle | 100 |
| Bruttovægt (KG) | 18.39 |
| Farve | Sortblå |
| Kanttype | FK = Fuldkantet |
| Materiale | Fibercement |
| Serie | B9-S MAX |
| Overflade | Malet |
| Vægt pr. M2. | 16,91 |
| Kvantitetmål | STK |
| EPD type | Produkt |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 10,157 |
| A1 (indgår i LCA) | 8,41 |
| A2 (indgår i LCA) | 0,137 |
| A3 (indgår i LCA) | 1,61 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 26.0523774 |
| Fabrikantens navn | Swisspearl Danmark A/S |
| Fabrikantens adresse | Gasværksvej 24, 1, 9000 Aalborg |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.swisspearl.com/dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |