Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
SWISSPEARL B9-S MAX BØLGEPLADE MØRKEGRÅ HJ/HU = HJØRNEAFSKÆRING OG HULLER
Få projekttilbud
Ikke på lager til levering
Cembrit B9-S MAX Bølgeplade er en holdbar og stærk tagløsning i fibercement, velegnet til store tagflader på landejendomme og industribygninger. Det klassiske og diskrete bølgeprofil giver lang holdbarhed og kræver stort set ingen vedligeholdelse.
B9-S MAX er produceret med indstøbte plastikstrips, som sikrer et trædesikkert underlag, når taget er færdigmonteret. Ved minimum 14° taghældning kan pladerne monteres uden undertag, hvilket gør det til en let og effektiv tagløsning. Pladerne fås i mørkegrå og sortblå.
Pladerne bevarer en stærk og flot overflade i årtier, selv i det omskiftelige danske klima. Overfladebehandlede udgaver giver en ensartet nuance, mens ubehandlede plader har en naturlig cementgrå tone. Monteringen er hurtig og enkel, hvilket reducerer arbejdstid på store tagprojekter.
Indstøbte strips beskytter mod gennemtrædning og gør pladerne velegnede, hvor der ikke benyttes ekstra trædesikkert underlag. Der findes et komplet tilbehørsprogram i matchende farver for en harmonisk finish.
| Produkttype | Bølgeplade |
| Varenummer | 1628892 |
| Forbrug | 0,89 stk./m2 |
| Lægteafstand | 535/1070 mm |
| Dækbredde | Ca. 1053 mm +/- 5 mm |
| Dimension | 6.50 x 1167 x 1180 mm |
| Bredde | 1167 MM |
| Længde | 1180 MM |
| Tykkelse | 6,5 MM |
| EAN 1 | 5712236013734 |
| Lev. Varenr. | 41330002 |
| Antal pr. palle | 100 |
| Bruttovægt (KG) | 18.39 |
| Farve | Mørkegrå |
| Kanttype | HJ/HU = Hjørneafskæring og huller |
| Materiale | Fibercement |
| Serie | B9-S MAX |
| Overflade | Ubehandlet |
| Vægt pr. M2. | 16,91 kg |
| Kvantitetmål | STK |
| EPD type | Produkt |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 10,157 |
| A1 (indgår i LCA) | 8,41 |
| A2 (indgår i LCA) | 0,137 |
| A3 (indgår i LCA) | 1,61 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 26.0523774 |
| Fabrikantens navn | Swisspearl Danmark A/S |
| Fabrikantens adresse | Gasværksvej 24, 1, 9000 Aalborg |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.swisspearl.com/dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |