Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
SWISSPEARL B9-S MAX BØLGEPLADE MØRKEGRÅ FK = FULDKANTET
Få projekttilbud
Ikke på lager til levering
SWISSPEARL B9-S MAX bølgeplade er en holdbar fibercementløsning til store tagflader. Pladerne er fremstillet af naturlige råvarer og giver en stærk, langtidsholdbar overflade med minimal vedligeholdelse. Det klassiske bølgeprofil skaber et diskret og rent udtryk, velegnet til landejendomme og industribygninger. B9-S MAX leveres i FK Mørkegrå og fås også i sortblå.
Pladerne er hurtige og nemme at montere. B9-S MAX er produceret med indstøbte strips, som sikrer et trædesikkert underlag når taget er færdigmonteret. Produktet kan monteres uden undertag ved minimum 14° taghældning, og ved taghældning over 20° kan det være en fordel at montere uden undertag.
Pladerne bevarer en stærk og flot overflade i mange år, også i det omskiftelige danske klima, og kræver stort set ingen vedligeholdelse.
Det gør B9-S MAX til et praktisk valg på større tagprojekter, hvor lavt vedligehold er ønsket. Der findes et komplet tilbehørsprogram i matchende farver og kvalitet for en harmonisk finish. Produktet findes som FK = fuldkantet (Model 2013).
| Produkttype | Bølgeplade |
| Varenummer | 1628887 |
| Forbrug | 0,89 stk./m2 |
| Lægteafstand | 535/1070 mm |
| Dækbredde | Ca. 1053 mm +/- 5 mm |
| Dimension | 6.50 x 1167 x 1180 mm |
| Bredde | 1167 MM |
| Længde | 1180 MM |
| Tykkelse | 6,5 MM |
| EAN 1 | 5712236048699 |
| Lev. Varenr. | 41330005 |
| Antal pr. palle | 100 |
| Bruttovægt (KG) | 18.39 |
| Farve | Mørkegrå |
| Kanttype | FK = Fuldkantet |
| Materiale | Fibercement |
| Serie | B9-S MAX |
| Overflade | Ubehandlet |
| Vægt pr. M2. | 16,91 kg |
| Kvantitetmål | STK |
| EPD type | Produkt |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 10,157 |
| A1 (indgår i LCA) | 8,41 |
| A2 (indgår i LCA) | 0,137 |
| A3 (indgår i LCA) | 1,61 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 26.0523774 |
| Fabrikantens navn | Swisspearl Danmark A/S |
| Fabrikantens adresse | Gasværksvej 24, 1, 9000 Aalborg |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.swisspearl.com/dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |