Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
SWISSPEARL B7 BØLGEPLADE TEGLRØD HJ/HU = HJØRNEAFSKÆRING OG HULLER
Få projekttilbud
Ikke på lager til levering
Swisspearl B7 bølgeplade i fibercement giver et stærkt og holdbart tag med en unik styrke og en ensartet finish, der sikrer taget lang levetid. Pladens harmoniske bølgeform og det farvetilpassede tilbehør skaber et roligt og diskret udtryk, der passer til både klassiske og moderne byggerier.
Den er særligt velegnet til parcel- og rækkehuse, fritidshuse og carporte. B7-udformningen er fuldkantet og leveres med HJ/HU, hvilket angiver hjørneafskæring og huller. Pladen kræver ikke undertag ved montage med tilstrækkelig taghældning.
Ved taghældning over 20° kan montagen gennemføres som en enkelttagsløsning. Ved enkelttagsmontage er det vigtigt at følge Swisspearl montagedetaljer vedrørende tæthed ved overgange som skotrende og kip, så taget fungerer tæt og holdbart.
Det farvetilpassede tilbehør sikrer et ensartet og diskret udtryk over hele taget, så overgange og afslutninger fremstår harmoniske. Bølgeformen understreger et roligt æstetisk udtryk.
B7-pladen anvendes ofte af gør-det-selv'ere og håndværkere til mindre tagprojekter, hvor kombinationen af styrke og finish giver en holdbar, visuelt afdæmpet løsning og kvalitet.
| Produkttype | Bølgeplade |
| Varenummer | 1617031 |
| Forbrug | 2,13 stk./m2 |
| Lægteafstand | 460 mm |
| Dækbredde | 1022 mm +/- 3 mm |
| Dimension | 6 x 1100 x 570 mm |
| Bredde | 1100 MM |
| Længde | 570 MM |
| Tykkelse | 6 MM |
| EAN 1 | 7045730800547 |
| Lev. Varenr. | 41200005 |
| Antal pr. palle | 200 |
| Bruttovægt (KG) | 8.41 |
| Farve | Teglrød |
| Kanttype | HJ/HU = Hjørneafskæring og huller |
| Materiale | Fibercement |
| Serie | B7 |
| Overflade | Malet |
| Vægt pr. M2. | 17,91 kg |
| Kvantitetmål | STK |
| EPD type | Produkt |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 10,157 |
| A1 (indgår i LCA) | 8,41 |
| A2 (indgår i LCA) | 0,137 |
| A3 (indgår i LCA) | 1,61 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 11.9141106 |
| Fabrikantens navn | Swisspearl Danmark A/S |
| Fabrikantens adresse | Gasværksvej 24, 1, 9000 Aalborg |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.swisspearl.com/dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |