Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
SWISSPEARL B7 BØLGEPLADE TEGLRØD FK = FULDKANTET
Få projekttilbud
Ikke på lager til levering
Swisspearl B7 bølgeplade i teglrød er en klassisk tagløsning til let tag. Pladen er fremstillet i fibercement og giver et stærkt tag med en unik styrke og en ensartet finish, som bidrager til tagets lange levetid.
De harmoniske bølgeformer og det farvetilpassede tilbehør skaber et roligt og diskret udtryk, der fungerer godt på både klassiske og moderne byggerier. Materialets finish bevarer udseendet og giver et ensartet, afdæmpet tagfladeindtryk.
Produktet er særligt populært til parcel- og rækkehuse, fritidshuse og carporte. Pladen er fuldkantet og kræver ikke undertag under de rette montageforhold. Bølgepladetag med en taghældning over 20° kan monteres uden undertag, hvilket forenkler installationen ved egnede tage.
Ved en enkelttagsløsning er det vigtigt at følge Swisspearl montagedetaljer for at sikre tæthed mellem tagplader og overgange som skotrende og kip. Overholdelse af montagedetaljer sikrer korrekt tætning og langvarig funktionalitet.
Den ensartede finish bevarer udseendet over tid og beskytter mod almindelig påvirkning fra vejr og vind. Det farvetilpassede tilbehør understøtter et samlet udtryk og gør det nemmere at opnå en ensartet tagflade ved udskiftning eller udvidelse af tagfladen.
| Produkttype | Bølgeplade |
| Varenummer | 1617022 |
| Forbrug | 2,13 stk./m2 |
| Lægteafstand | 460 mm |
| Dækbredde | 1022 mm +/- 3 mm |
| Dimension | 6 x 1100 x 570 mm |
| Bredde | 1100 MM |
| Længde | 570 MM |
| Tykkelse | 6 MM |
| EAN 1 | 7045730800530 |
| Lev. Varenr. | 41200010 |
| Antal pr. palle | 200 |
| Bruttovægt (KG) | 8.41 |
| Farve | Teglrød |
| Kanttype | FK = Fuldkantet |
| Materiale | Fibercement |
| Serie | B7 |
| Overflade | Malet |
| Vægt pr. M2. | 17,91 |
| Kvantitetmål | STK |
| EPD type | Produkt |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 10,157 |
| A1 (indgår i LCA) | 8,41 |
| A2 (indgår i LCA) | 0,137 |
| A3 (indgår i LCA) | 1,61 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 11.9141106 |
| Fabrikantens navn | Swisspearl Danmark A/S |
| Fabrikantens adresse | Gasværksvej 24, 1, 9000 Aalborg |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.swisspearl.com/dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |