Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
SWISSPEARL B7 BØLGEPLADE MOKKA FK = FULDKANTET
Få projekttilbud
Ikke på lager til levering
Swisspearl B7 bølgeplade i Mokka er en klassisk tagløsning til let tag. Pladen er udført i fibercement og giver en stærk og holdbar overflade med en ensartet finish, der sikrer tagets lange levetid.
De harmoniske bølgeformer og det farvetilpassede tilbehør skaber et roligt og diskret udtryk, der passer til både klassiske og moderne byggerier. Løsningen er velegnet til parcel- og rækkehuse, fritidshuse og carporte. Pladen er fuldkantet og kræver ikke undertag ved korrekt taghældning.
Bølgepladetaget kan ved taghældning over 20° monteres uden undertag, hvilket gør løsningen enkel på egnede tage. Ved enkelttagsløsning skal montagedetaljer for tæthed ved overgange som skotrender og kip nøje og omhyggeligt overholdes.
Pladens unikke styrke og finish sikrer, at taget bevarer funktion og udseende over lang tid. Det farvetilpassede tilbehør reducerer visuelle brydninger mellem komponenter og bidrager til et ensartet tagudtryk.
Velegnet til parcel- og rækkehuse samt carporte og fritidshuse, hvor et diskret og holdbart tag er ønsket.
| Produkttype | Bølgeplade |
| Varenummer | 1617015 |
| Forbrug | 2,13 stk./m2 |
| Lægteafstand | 460 mm |
| Dækbredde | 1022 mm +/- 3 mm |
| Dimension | 6 x 1100 x 570 mm |
| Bredde | 1100 MM |
| Længde | 570 MM |
| Tykkelse | 6 MM |
| EAN 1 | 7045730800578 |
| Lev. Varenr. | 41200008 |
| Antal pr. palle | 200 |
| Bruttovægt (KG) | 8.21 |
| Farve | Mokka |
| Kanttype | FK = Fuldkantet |
| Materiale | Fibercement |
| Serie | B7 |
| Overflade | Malet |
| Vægt pr. M2. | 17,91 |
| Kvantitetmål | STK |
| EPD type | Produkt |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 10,157 |
| A1 (indgår i LCA) | 8,41 |
| A2 (indgår i LCA) | 0,137 |
| A3 (indgår i LCA) | 1,61 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 11.6307786 |
| Fabrikantens navn | Swisspearl Danmark A/S |
| Fabrikantens adresse | Gasværksvej 24, 1, 9000 Aalborg |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.swisspearl.com/dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |