Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
SWISSPEARL B6-S BØLGEPLADE TEGLRØD HJ/HU = HJØRNEAFSKÆRING OG HULLER
Få projekttilbud
Ikke på lager til levering
Cembrit B6-S Bølgeplade er en stærk tagløsning i fibercement, der matcher den danske byggestil med et rent og enkelt udtryk. Pladerne beskytter mod hårde vejrmæssige påvirkninger og sikrer taget lang levetid og minimal vedligeholdelse.
Pladerne bevarer en flot overflade i årtier, også i det omskiftelige danske klima, og er fremstillet af naturlige råvarer, hvilket giver et robust materiale med stabil overfladeadfærd.
B6-S er produceret med indstøbte plastikstrips, som sikrer et trædesikkert underlag, når taget er færdigmonteret. Pladerne er hurtige og nemme at lægge, hvilket bidrager til et attraktivt omkostningsniveau og gør monteringen effektiv.
Pladerne egner sig til større tagflader, parcelhuse, landejendomme og industribygninger. Det rene bølgemønster giver også muligheder for dekorative facadeelementer, hvor der ønskes et anderledes udtryk.
B6-S fås i seks farver: grå, sortblå, rødbrun, teglrød, mokka og antracit samt en mørkegrå ubehandlet overflade.
Der findes et komplet tilbehørsprogram i matchende farver og kvalitet for en flot og harmonisk finish.
B6-S giver et let tag.
De trædesikre plader er særligt velegnede til byggerier i landbruget og industrien, hvor der ikke benyttes trædesikkert underlag.
| Produkttype | Bølgeplade |
| Varenummer | 1617010 |
| Forbrug | 0,92 stk./m2 |
| Lægteafstand | 535/1070 mm |
| Dækbredde | 1016 mm +/- 3 mm |
| Dimension | 6 x 1086 x 1180 mm |
| Bredde | 1086 MM |
| Længde | 1180 MM |
| Tykkelse | 6 MM |
| EAN 1 | 7045730800455 |
| Lev. Varenr. | 41100146 |
| Antal pr. palle | 100 |
| Bruttovægt (KG) | 17.96 |
| Farve | Teglrød |
| Kanttype | HJ/HU = Hjørneafskæring og huller |
| Materiale | Fibercement |
| Serie | B6-S |
| Overflade | Malet |
| Vægt pr. M2. | 16,47 |
| Kvantitetmål | STK |
| EPD type | Produkt |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 10,157 |
| A1 (indgår i LCA) | 8,41 |
| A2 (indgår i LCA) | 0,137 |
| A3 (indgår i LCA) | 1,61 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 25.4432136 |
| Fabrikantens navn | Swisspearl Danmark A/S |
| Fabrikantens adresse | Gasværksvej 24, 1, 9000 Aalborg |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.swisspearl.com/dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |