Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
SWISSPEARL B6-S BØLGEPLADE RØDBRUN FK = FULDKANTET
Få projekttilbud
Ikke på lager til levering
Swisspearl B6-S bølgeplade i fibercement er en stærk tagløsning med et rent og enkelt udtryk, der matcher dansk byggestil.
Pladerne beskytter mod hårde vejrmæssige påvirkninger og sikrer taget lang levetid med minimal vedligeholdelse.
B6-S har indstøbte plastikstrips, som giver et trædesikkert underlag, når taget er færdigmonteret. Pladerne er særligt velegnede i landbruget og i industrien, hvor der ikke benyttes trædesikkert underlag.
Bølgepladens rene linjer giver mange anvendelsesmuligheder udover tagbeklædning.
Den kan anvendes som dekorativ facadebeklædning, hvor der ønskes et anderledes og sammenhængende udtryk. Et komplet tilbehørsprogram i matchende farver sikrer en harmonisk finish ved afslutninger og overgange.
Som et let tag giver B6-S en reduceret belastning på tagkonstruktionen, hvilket kan gøre montagen enklere ved eftermontering eller renovering.
| Produkttype | Bølgeplade |
| Varenummer | 1616990 |
| Forbrug | 0,92 stk./m2 |
| Lægteafstand | 535/1070 mm |
| Dækbredde | 1016 mm +/- 3 mm |
| Dimension | 6 x 1086 x 1180 mm |
| Bredde | 1086 MM |
| Længde | 1180 MM |
| Tykkelse | 6 MM |
| EAN 1 | 5712236012669 |
| Lev. Varenr. | 41100152 |
| Antal pr. palle | 100 |
| Bruttovægt (KG) | 17.96 |
| Farve | Rødbrun |
| Kanttype | FK = Fuldkantet |
| Materiale | Fibercement |
| Serie | B6-S |
| Overflade | Malet |
| Vægt pr. M2. | 16,47 |
| Kvantitetmål | STK |
| EPD type | Produkt |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 10,157 |
| A1 (indgår i LCA) | 8,41 |
| A2 (indgår i LCA) | 0,137 |
| A3 (indgår i LCA) | 1,61 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 25.4432136 |
| Fabrikantens navn | Swisspearl Danmark A/S |
| Fabrikantens adresse | Gasværksvej 24, 1, 9000 Aalborg |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.swisspearl.com/dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |