Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
SWISSPEARL B6-S BØLGEPLADE MØRKEGRÅ HJ/HU = HJØRNEAFSKÆRING OG HULLER
Få projekttilbud
Ikke på lager til levering
Swisspearl B6-S bølgeplade er en stærk tagløsning i fibercement, designet til danske tage. Pladerne giver et rent og enkelt udtryk og beskytter effektivt mod hårde vejrmæssige påvirkninger.
Materialets holdbarhed sikrer taget lang levetid og kræver minimal vedligeholdelse. B6-S er let i vægt og velegnet til større tagflader på parcelhuse, landejendomme og industribygninger. De indstøbte plastikstrips gør pladerne trædesikre, når taget er færdigmonteret, og øger sikkerheden ved vedligeholdelsesarbejde.
Ud over tagbeklædning kan B6-S-bølgeplader anvendes som dekorativ og funktionel facadeløsning, hvor rene linjer skaber et anderledes udtryk. Tilbehørsprogrammet fås i matchende farver for en harmonisk finish.
Pladerne bevarer en stærk og flot overflade i årtier, også i det omskiftelige danske klima. De er hurtige og nemme at lægge op, hvilket gør montage mere effektiv.
B6-S er et let tag, der reducerer belastningen på tagkonstruktionen. Ved taghældninger over 20° kan pladerne monteres uden undertag, men ved enkelttagsløsninger skal Swisspearl montagedetaljer vedrørende tæthed ved overgange og skotrender overholdes.
Pladerne er velegnede til landbrug, industribyggeri og projekter hvor sikkerhed prioriteres.
| Produkttype | Bølgeplade |
| Varenummer | 1617043 |
| Forbrug | 0,92 stk./m2 |
| Lægteafstand | 535/1070 mm |
| Dækbredde | 1016 mm +/- 3 mm |
| Dimension | 6 x 1086 x 1180 mm |
| Bredde | 1086 MM |
| Længde | 1180 MM |
| Tykkelse | 6 MM |
| EAN 1 | 5712236012928 |
| Lev. Varenr. | 41100142 |
| Antal pr. palle | 100 |
| Bruttovægt (KG) | 18.26 |
| Farve | Mørkegrå |
| Kanttype | HJ/HU = Hjørneafskæring og huller |
| Materiale | Fibercement |
| Serie | B6-S |
| Overflade | Ubehandlet |
| Vægt pr. M2. | 16,45 |
| Kvantitetmål | STK |
| EPD type | Produkt |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 10,157 |
| A1 (indgår i LCA) | 8,41 |
| A2 (indgår i LCA) | 0,137 |
| A3 (indgår i LCA) | 1,61 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 25.8682116 |
| Fabrikantens navn | Swisspearl Danmark A/S |
| Fabrikantens adresse | Gasværksvej 24, 1, 9000 Aalborg |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.swisspearl.com/dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |