Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
SWISSPEARL B6-S BØLGEPLADE ANTRACIT HJ/HU = HJØRNEAFSKÆRING OG HULLER
Få projekttilbud
Ikke på lager til levering
Cembrit B6-S Bølgeplade er en stærk tagløsning til tagbeklædning og facadebrug. Den matcher dansk byggestil med et rent og enkelt udtryk og skaber et let tag med lang levetid.
Pladerne beskytter mod hårde vejrmæssige påvirkninger og kræver minimal vedligeholdelse. De bevarer en stærk og flot overflade i mange år, også i det omskiftelige danske klima.
B6-S er produceret med indstøbte plastikstrips, som giver et trædesikkert underlag, når taget er færdigmonteret. Trædesikkerheden er særlig relevant ved byggerier i landbruget og industrien.
Pladerne er hurtige og nemme at lægge op og egner sig til både mindre parcelhuse og større tagflader på landejendomme. Den rene profil giver mulighed for et tidssvarende udtryk.
Farven antracit og dimensionen 1090x1180MM giver en robust og ensartet finish. Et komplet tilbehørsprogram i matchende farver sikrer en flot og harmonisk afslutning.
| Produkttype | Bølgeplade |
| Varenummer | 1617006 |
| Forbrug | 0,92 stk./m2 |
| Lægteafstand | 535/1070 mm |
| Dækbredde | 1016 mm +/- 3 mm |
| Dimension | 6 x 1086 x 1180 mm |
| Bredde | 1086 MM |
| Længde | 1180 MM |
| Tykkelse | 6 MM |
| EAN 1 | 7045730800479 |
| Lev. Varenr. | 41100140 |
| Bruttovægt (KG) | 17.96 |
| Farve | Antracit |
| Kanttype | HJ/HU = Hjørneafskæring og huller |
| Materiale | Fibercement |
| Serie | B6-S |
| Overflade | Malet |
| Vægt pr. M2. | 16,47 |
| Kvantitetmål | STK |
| EPD type | Produkt |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 10,157 |
| A1 (indgår i LCA) | 8,41 |
| A2 (indgår i LCA) | 0,137 |
| A3 (indgår i LCA) | 1,61 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 25.4432136 |
| Fabrikantens navn | Swisspearl Danmark A/S |
| Fabrikantens adresse | Gasværksvej 24, 1, 9000 Aalborg |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.swisspearl.com/dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |