Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
SWISSPEARL B5 BØLGEPLADE MØRKEGRÅ HJ/HU = HJØRNEAFSKÆRING OG HULLER
Få projekttilbud
Ikke på lager til levering
Swisspearl B5 bølgeplade er en mørkegrå, ubehandlet fibercementplade designet til store tagflader. Cembrit B5 Bølgeplade er slidstærk og specielt udviklet til at modstå det danske klima. Bølgepladens rene linjer giver et harmonisk og rent udtryk, der passer til både landejendomme og industribygninger.
Pladen kræver minimal vedligeholdelse og falder naturligt ind i omgivelserne. Den fungerer godt som tagbeklædning på lette tage og kan også anvendes som dekorativ og funktionel facadebeklædning. Der findes et komplet tilbehørsprogram i matchende farver og kvalitet for en flot og harmonisk finish. HJ/HU angiver hjørneafskæring og huller.
Et bølgepladetag i fibercement er et sikkert valg, når styrke, udseende og pris prioriteres. Bølgepladerne bevarer en stærk og flot overflade i årtier, også i det omskiftelige danske vejr. B5 kan anvendes, hvis man ønsker enten et klassisk eller et moderne udtryk afhængigt af bygningens arkitektur.
Pladerne er hurtige og nemme at lægge op, hvilket gør dem velegnede til store projekter.
| Produkttype | Bølgeplade |
| Varenummer | 1628885 |
| Forbrug | 1,03 stk./m2 |
| Lægteafstand | 357/1070 mm |
| Dækbredde | 910 mm +/- 5 mm |
| Dimension | 6 x 1020 x 1180 mm |
| Bredde | 1020 MM |
| Længde | 1180 MM |
| Tykkelse | 6 MM |
| EAN 1 | 7045730800349 |
| Lev. Varenr. | 41000001 |
| Antal pr. palle | 100 |
| Bruttovægt (KG) | 14.27 |
| Farve | Mørkegrå |
| Kanttype | HJ/HU = Hjørneafskæring og huller |
| Materiale | Fibercement |
| Serie | B5 |
| Overflade | Ubehandlet |
| Vægt pr. M2. | 14,30 |
| Kvantitetmål | STK |
| EPD type | Produkt |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 10,157 |
| A1 (indgår i LCA) | 8,41 |
| A2 (indgår i LCA) | 0,137 |
| A3 (indgår i LCA) | 1,61 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 20.2157382 |
| Fabrikantens navn | Swisspearl Danmark A/S |
| Fabrikantens adresse | Gasværksvej 24, 1, 9000 Aalborg |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.swisspearl.com/dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |