Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
Få projekttilbud
Ikke på lager til levering
MONIER B&C DANFLOCK CLASSIC betontagsten bruger DANFLOCK® Systemfugen i overlægget som et fugebånd, der modvirker indtrængen af slagregn og fygesne.
Derfor er undertag ikke påkrævet, og oplægningen bliver både hurtigere og økonomisk mere fordelagtig, da der spares penge til undertag og tid til montering.
DANFLOCK® har desuden en trykudlignende egenskab, der reducerer blæstens sugeeffekt på tagfladen og mindsker risikoen for stormskader.
Systemfugen virker også trykudlignende, hvilket mindsker tagfladens udsathed ved hård vind.
Classic overfladen er den traditionelle og meget populære betontagsten, gennemfarvet i vejrbestandige materialer.
Classic overfladen giver et traditionelt udtryk og en tidløs finish.
Et sikkert valg til både nybyggeri og renovering af nedslidte tage.
Farve: Sort DF.
Oplægningen kan være op til 40% hurtigere sammenlignet med konventionelle løsninger, hvilket gør projektet mere effektivt.
Mål: Længde 420 mm, Bredde 330 mm, Dækbredde 300 mm.
| Produkttype | Betontagsten |
| Varenummer | 1873199 |
| Forbrug | 10 stk/m2 |
| Taghældning | Min. 20° |
| Lægteafstand | 300-340 mm |
| Dækbredde | 300 mm |
| Dimension | 69 x 330 x 420 mm |
| Bredde | 330 MM |
| Længde | 420 MM |
| Tykkelse | 69 MM |
| EAN 1 | 6415920424319 |
| Lev. Varenr. | 10003960 |
| Antal pr. palle | 216 |
| Bruttovægt (KG) | 4.3 |
| Farve | Sort |
| Model | B&C Danflock Classic |
| Materiale | Beton |
| Overflade | Malet |
| Vægt pr. M2. | 43 kg |
| Kvantitetmål | STK |
| EPD type | Generisk |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 10,032 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 1.12913931077272 |
| Fabrikantens navn | BMI Group Danmark ApS |
| Fabrikantens adresse | Kystvejen 56, 9400 Nørresundby |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.bmigroup.com/dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |