Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
Få projekttilbud
Ikke på lager til levering
Monier B&C 25 er en ny letvægter inden for betontagsten, designet til at reducere vægten uden at gå på kompromis med styrke, holdbarhed og udseende.
Stenen er cirka 40 % lettere end en traditionel betontagsten og vejer 25 kg pr. m². Det gør den ideel til renovering af lette tagkonstruktioner og ved udskiftning til et mindre tungt tagmateriale.
Aerlox teknologien muliggør et rigtigt tagstenstag på letvægtskonstruktioner. B&C 25 er et godt alternativ til stål- eller fibercementtag og fås i en sort, malet Classic Sort-finish.
Dimensionerne er 330x69x420 mm, hvilket passer til standard tagopbygninger. Den lave vægt gør håndtering og montering lettere i renoveringsprojekter og kan mindske behovet for ekstra forstærkning af en eksisterende tagkonstruktion.
Stenen bevarer det klassiske tagstensudseende, så taget fremstår ensartet og tidløst.
| Produkttype | Betontagsten |
| Varenummer | 1840036 |
| Forbrug | 9 stk/m2 |
| Taghældning | Min. 17,5° |
| Lægteafstand | 270-370 mm |
| Dækbredde | 298 mm |
| Dimension | 69 x 330 x 420 mm |
| Bredde | 330 MM |
| Længde | 420 MM |
| Højde | 69 MM |
| Tykkelse | 69 MM |
| EAN 1 | 6415920419209 |
| Lev. Varenr. | 10003927 |
| Antal pr. palle | 216 |
| Bruttovægt (KG) | 2.7 |
| Farve | Sort |
| Model | B&C 25 |
| Materiale | Beton |
| Overflade | Malet |
| Vægt pr. M2. | 24,93 kg |
| Kvantitetmål | STK |
| EPD type | Generisk |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 10,032 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 0.708994450950311 |
| Fabrikantens navn | BMI Group Danmark ApS |
| Fabrikantens adresse | Kystvejen 56, 9400 Nørresundby |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.bmigroup.com/dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |