Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
Få projekttilbud
Ikke på lager til levering
Monier B&C 25 Betontagsten er en 40% lettere udgave af den traditionelle betontagsten, designet til at give samme styrke, holdbarhed og udseende som en klassisk sten.
Stenen vejer 25 kg pr. m² og gør det muligt at lægge et ægte tagstenstag på lette tagkonstruktioner takket være Aerlox teknologien.
Det gør produktet særligt velegnet ved renovering af lette tage, hvor du ønsker kvalitet og et traditionelt udseende uden tung belastning af konstruktionen. B&C 25 fungerer som et godt alternativ til stål- eller fibercementtag og giver en løsning, hvor vægt og finish spiller sammen.
Stenen gør det muligt at bevare et klassisk tagudtryk på huse med lettere tagkonstruktioner uden at gå på kompromis med holdbarheden.
Det betyder, at du kan vælge et ægte tagstenstag og samtidig mindske belastningen på den underliggende konstruktion.
Aerlox teknologien står bag vægtreduktionen og sikrer, at stenens udseende og overfladefinish ligner traditionelle betontagsten.
B&C 25 Classic Koralrød indgår i Monier Betontagsten sortimentet. Leverer traditionel finish med reduceret vægt.
| Produkttype | Betontagsten |
| Varenummer | 1883963 |
| Forbrug | 9 stk/m2 |
| Taghældning | Min. 17,5° |
| Lægteafstand | 270-370 mm |
| Dækbredde | 298 mm |
| Dimension | 69 x 330 x 420 mm |
| Bredde | 330 MM |
| Længde | 420 MM |
| Tykkelse | 69 MM |
| EAN 1 | 6415920429000 |
| Lev. Varenr. | 10003928 |
| Antal pr. palle | 216 |
| Bruttovægt (KG) | 2.77 |
| Farve | Koral |
| Model | B&C 25 |
| Materiale | Beton |
| Overflade | Malet |
| Vægt pr. M2. | 25 kg |
| Kvantitetmål | STK |
| EPD type | Generisk |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 10,032 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 0.727375788567541 |
| Fabrikantens navn | BMI Group Danmark ApS |
| Fabrikantens adresse | Kystvejen 56, 9400 Nørresundby |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.bmigroup.com/dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |