Bemærk at billeder/videoer kan afvige og være vist med tilbehør der ikke er inkluderet i prisen
Antal afsalgsenhed( 1,00 rl. )
På lager til levering
Leveringstid: 3-5 hverdage
På lager -
Bestil inden kl. 12.00 og afhent samme hverdag
Thor 6 anvendes som diffusionsåben vindafdækning til mineraluldsisolering i tag-, væg- og gulvkonstruktioner. Den består af bitumenimprægneret råpap med præget overflade, som giver sømfasthed og god formstabilitet. Thor 6 er diffusionsåben og er designet til at blive monteret på den udvendige side af isoleringen. Produktet er velegnet, når du har brug for en traditionel vindspærre med dokumenterede egenskaber og en robust overflade.
Ved montering fastgøres Thor 6 med galvaniserede papsøm og påsømmede trælister langs kanterne, hvilket sikrer holdbar fastgørelse mod vindpåvirkninger og bevarelse af formstabiliteten.
Min. 50 mm overlæg ved samlinger sikrer tætte overgange og reducerer risiko for vandindtrængning fra ydersiden, samtidig med at produktets diffusionsåbne egenskaber bevares.
Med en tykkelse på 0,5 mm og en lav vægt på 0,45 kg/m2 er Thor 6 let at håndtere ved både mindre gør-det-selv-projekter og større byggeopgaver.
| Produkttype | Vindpap |
| Varenummer | 1029693 |
| Mængde | 1,0 x 20 m |
| Meter pr. rulle | 20 m |
| Dimension | 1 x 20 m |
| Bredde | 1 M |
| Længde | 20 M |
| EAN 1 | 5708615000501 |
| Lev. Varenr. | 20003828 |
| M2 pr. rulle | 20 m2 |
| Miljømærke | Svanemærke |
| Antal pr. palle | 48 |
| Bruttovægt (KG) | 12.5 |
| Farve | Sort |
| Model | Thor 6 |
| Materiale | Bitumenimprægneret råpap med præget overflade |
| Vægt pr. M2. | 45 g. pr. m² |
| Kvantitetmål | RL |
| EPD type | Generisk |
| A1-A3 (indgår i LCA) | 1,2173397202 |
| Samlet Kg. Co2 eq. pr. salgsenhed | 77.5102885575 |
| Fabrikantens navn | BMI Group Danmark ApS |
| Fabrikantens adresse | Kystvejen 56, 9400 Nørresundby |
| Fabrikantens land | Danmark |
| Fabrikantens webadresse | www.bmigroup.com/dk |
| Advarsler og sikkerhedsinfo | For advarsler og sikkerhedsoplysninger, se brugervejledning |